Kontakta Weland Aluminium

Har du några frågor, funderingar eller vill lägga en beställning? På Weland Aluminium finns vi alltid nära till hands. Vi ser fram emot att höra från dig!

Huvudkontor, Fabrik och Produktutställning

Vårt huvudkontor och produktionsanläggning finns i Alvesta. Här hittar du även en produktutställning där du får möjlighet att se våra balkonger, aluminiumräcken och andra produkter i verkligheten. Välkommen att kontakta oss för att planera ditt besök!

Kontaktuppgifter

Adress
Weland Aluminium AB
Björnstorpsvägen 2
342 30 Alvesta

Telefonnummer
Tel. 0472-445 00

Mail
info@welandalumi.se

VD

Peter Melldén
VD

Direkttelefon: 0472-445 12
Mobiltelefon: 0734-42 55 12
E-post: peter.mellden@welandalumi.se

Försäljning

Niclas Ohlander
Försäljningsansvarig
Produktområde: Räcken, Balkonger

Direkttelefon: 0472-445 04
Mobiltelefon: 0734-42 55 04
E-post: niclas.ohlander@welandalumi.se

Joachim Ringdahl
Säljare
Produktområde: Räcken
Distrikt Mitt, Storstockholm

Direkttelefon: 0472-445 05
Mobiltelefon: 0734-42 55 05
E-post: joachim.ringdahl@welandalumi.se

Stefan Lindström
Säljare
Produktområde: Räcken

Bygghandel och plåtgrossister.
Distrikt Väst och Norrland för balkongräcken.


Mobiltelefon: 0734-42 55 00
E-post: stefan.lindstrom@welandalumi.se

Stefan Ahlgren
Säljare
Produktområde: Räcken och Balkonger

Distrikt Syd, Väst och Danmark

Direkttelefon: 042-26 92 40
Mobiltelefon: 0734-42 52 40
E-post: stefan.ahlgren@welandalumi.se

Henrik Magnusson
Säljare
Produktområde: Räcken
Distrikt Sydöst, Väst och Mitt

Mobiltelefon: 0734-42 56 85
E-post: henrik.magnusson@welandalumi.se

Andreas Kvennefeldt
Säljare
Produktområde: Dörrar, Fönster och Fasader

Mobiltelefon: 0734-42 55 16
E-post: andreas.kvennefeldt@welandalumi.se

Produktionsansvarig

Nichlas Blomquist
Produktionsansvarig

Mobiltelefon: 0734-42 55 10
E-post: nichlas.blomquist@welandalumi.se

Montageledare

Markus Wallin

Mobiltelefon: 0734-42 55 30
E-post: markus.wallin@welandalumi.se

Kontaktformulär