Kontakta Weland Aluminium

Har du några frågor, funderingar eller vill lägga en beställning? På Weland Aluminium finns vi alltid nära till hands. Vi ser fram emot att höra från dig!

Huvudkontor, Fabrik och Produktutställning

Vårt huvudkontor och produktionsanläggning finns i Alvesta. Här hittar du även en produktutställning där du får möjlighet att se våra balkonger, aluminiumräcken och andra produkter i verkligheten. Välkommen att kontakta oss för att planera ditt besök!

Kontaktuppgifter

Adress
Weland Aluminium AB
Björnstorpsvägen 2
342 30 Alvesta

Telefonnummer
Tel. 0472-445 00

Mail
info@welandalumi.se

VD

Peter Melldén
VD

Direkttelefon: 0472-445 12
Mobiltelefon: 0734-42 55 12
E-post: peter.mellden@welandalumi.se

Försäljning

Stefan Ahlgren
Distrikt Sydväst, Danmark

Direkttelefon: 042-26 92 40
Mobiltelefon: 0734-42 52 40
E-post: stefan.ahlgren@welandalumi.se

Andreas Kvennefeldt
Försäljning dörrar, fönster och fasader

Mobiltelefon: 0734-42 55 16
E-post: andreas.kvennefeldt@welandalumi.se

Niclas Ohlander
Försäljningsansvarig
Distrikt Sydöst, Mitt och Storstockholm


Direkttelefon: 0472-445 04
Mobiltelefon: 0734-42 55 04
E-post: niclas.ohlander@welandalumi.se

Joachim Ringdahl
Distrikt Mitt, Storstockholm

Direkttelefon: 0472-445 05
Mobiltelefon: 0734-42 55 05
E-post: joachim.ringdahl@welandalumi.se

Stefan Lindström
Bygghandel och plåtgrossister.
Distrikt Sydväst och Norrland för balkongräcken.


Mobiltelefon: 0734-42 55 00
E-post: stefan.lindstrom@welandalumi.se

Henrik Magnusson
Sälj Trainee

Mobiltelefon: 0734-425685
E-post: henrik.magnusson@welandalumi.se

Produktionsansvarig

Stefan Hagberg
Produktionsansvarig

Direkttelefon: 0472-44513
Mobiltelefon: 0734-42 55 13
E-post: stefan.laukka.hagberg@welandalumi.se

Montageledare

Markus Wallin

Mobiltelefon: 0734-42 55 30
E-post: markus.wallin@welandalumi.se